Pretraga

Još jedan fakultet u Zagrebu uvest će Pravilnik o zaštiti studentica od seksualnog nasilja

Prošlo je gotovo četiri godine od inicijative #nisamtražila koja je eksplodirala u siječnju 2021. Studentice, bivše i tadašnje, masovno su krenule prijavljivati profesore od kojih su doživjele seksualno uznemiravanje na faksu. Najveći broj prijava pristigao je na fakultetima Sveučilišta u Zagrebu, a mi smo na četiri fakulteta koja su tada imala jednu ili više prijava provjerili što se od tada po tom pitanju dogodilo. Na naš upit jedino nije odgovorio Filozofski fakultet, dok su s ostala tri fakulteta rekli kako od siječnja 2021. nije pristigla niti jedna prijava po pitanju seksualnog uznemiravanja studenata i studentica. Jedan od tih fakulteta je i Veterinarski koji će uvesti Pravilnik o zaštiti studentica od seksualnog uznemiravanja.

seksualno uznemiravanje

Foto: Pexels

Devet studentica prijavilo je profesora s Veterinarskog fakulteta u Zagrebu za seksualno uznemiravanje, 13 prijava pristiglo je na Filozofski fakultet, a više profesora je zbog toga suspendirano s Akademije dramske umjetnosti. Ovo su samo neki od slučajeva iz siječnja 2021. godine koji su izašli u javnost nakon što je krenula regionalna kampanja #nisamtražila. Od tada je prošlo skoro četiri godine, a neki su fakulteti u međuvremenu poduzeli i konkretne korake po pitanju prevencije seksualnog uznemiravanja nad studentima i studenticama.

Jedan od prvih većih koraka je napravljen na Akademiji dramskih umjetnosti uz suspendiranje profesora – prvi su na Sveučilištu u Zagrebu napravili Pravilnik o prevenciji i zaštiti studentica i studenata od seksualnog uznemiravanja. Uz to, napravili su i posebnu web stranicu nismotrazile.adu na koju su nas uputili nakon našeg upita je li nakon donošenja pravilnika pa do danas bilo prijava od strane studentica i studenata.

‘Većina glasova predstavlja potpunu podršku politici nulte tolerancije spram seksualnog uznemiravanja’

Uz pravilnik osnovana je i Radna skupina te Povjerenstvo koje zaprima prijave. Na stranici ADU-a u rubrici kronologija događaja stoji popis svih prijava i razrješenja istih na njihovoj akademiji. Prema podacima koji ondje stoje, vidljivo je kako je posljednji prijavljeni slučaj od strane ne-anonimne studentice bio u rujnu 2022. godine te je bio vezan uz potencijalne nepravilnosti pri provođenju prijamnih ispita na jednom odsjeku ADU. Da od tada nije bilo nikakvih prijava potvrdili su nam sa samog ADU-a.

Nakon ADU-a, Pravni fakultet je donio drugi Pravilnik za zaštitu studentica i studenata od seksualnog uznemiravanja na Sveučilištu u Zagrebu. S Pravnog fakulteta su nam također potvrdili da od uvođenja svog pravilnika također nisu imali niti jednu prijavu od strane studentica.

– Pravilnik je usvojen na sjednici Fakultetskog vijeća održanoj 23. veljače 2022. ogromnom većinom glasova što smatram predstavlja potpunu podršku politici nulte tolerancije spram seksualnog uznemiravanja. Nekoliko glasova protiv nisu bili protiv takve politike, nego su izrazili stav nesuglasnosti pojedinim formulacijama odredbi iz Pravilnika. Slično, Vijeće nije bilo suglasno s prijedlogom da se u Pravilniku na svakom mjestu u tekstu, beziznimno, navode oba roda, ženski i muški, već je bilo stava da je dovoljno, kao što je i zakonska regulacija u Hrvatskoj i drugdje, da se općom odredbom regulira da se svako korištenje imenica u jednom rodu odnosi na oba roda. Navođenje oba roda na svakom mjestu dovodi do teže prohodnosti u čitanju teksta, a ne dodaje ništa regulativnom sadržaju normativnog akta, objasnio nam je dekan Pravnog fakulteta, Ivan Koprić.

Izdvojeni članak

Čak 95% žena ne prijavi silovanje ili pokušaj silovanja, i u 21. stoljeću se prozivaju jer ‘nisu vrištale’

Pravni fakultet je imenovao i Povjerenike za zaštitu studenta od seksualnog uznemiravanja i drugih oblika rodne diskriminacije

Njihov pravilnik javno je dostupan te su odmah kod uvođenja naglasili kako ga mogu koristiti i drugi fakulteti kao i da ga mogu prilagoditi svojim potrebama. No, kako nam je rekao dekan Koprić, nije im poznato da su ostale sastavnice Sveučilište u Zagrebu donijele vlastite pravilnike te da nisu imali upita o ‘preuzimanju’ njihovog pravilnika ili za savjete oko sastavljanja istog.

– Fakultet je imenovao Povjerenike za zaštitu studenta od seksualnog uznemiravanja i drugih oblika rodne diskriminacije, članove Povjerenstva za zaštitu studentica i studenata od seksualnog uznemiravanja i drugih oblika rodne diskriminacije i zamjenike članova Povjerenstva. Imenovane su i dvije osobe za pružanje psihološke podrške studenticama i studentima u slučaju seksualnog uznemiravanja ili drugog oblika rodne diskriminacije.  U suradnji s Uredom Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova provedeno je osposobljavanje Povjerenika, članova Povjerenstva i njihovih zamjenika te edukacija zaposlenika iz prevencije seksualnog uznemiravanja i drugih oblika rodne diskriminacije kroz radionice o njihovim uzrocima, oblicima i posljedicama, navodi dekan Pravnog fakulteta.

Dodao je i kako je fakultet uspostavio sustav prijave seksualnog uznemiravanja i drugih oblika rodne diskriminacije i sustav zaprimanja anonimnih obavijesti te da se na mrežnim stranicama Pravnog fakulteta studenti i studentice mogu pronaći primjere nepoželjnih ponašanja u akademskom okruženju definirane Pravilnikom. Uz to, ističe Koprić, zaposlenici Fakulteta potpisuju izjavu kojom potvrđuju da su primili i pročitali podatke o Povjerenicima te da su upoznati s odredbama Pravilnika. Poručio je kako će fakultet kontinuirano pratiti primjenu Pravilnika i po potrebi ga mijenjati s ciljem prepoznavanja i sprečavanja seksualnog uznemiravanja i drugih oblika rodne diskriminacije te iskorjenjivanja rodnih stereotipa i seksizma u radnom i nastavnom okruženju.

Izdvojeni članak
zlostavljanje

Hoće li svi fakulteti pristati? Ovo je plan za borbu protiv seksualnog uznemiravanja na Sveučilištu

Veterinarski fakultet također će uvesti pravilnik

Što se tiče uvođenja pravilnika na fakultete u Zagrebu, doznajemo kako će takav pravilnik biti uveden na još jednom fakultetu. Radi se o Veterinarskom fakultetu u Zagrebu koji je prije skoro četiri godine zaprimio minimalno devet prijava studentica o jednom profesoru za seksualno uznemiravanje. Podsjetimo, profesor kojeg su prijavile optužile su za neprimjerene seksističke komentare tijekom izvođenja prakse, a jednoj je studentici nudio seks da bi vidjela ‘što je pravi muškarac’. Nakon prijava profesor je dobio otkaz.

– Slučaj iz 2021. godine predmet je sudskog postupka te stoga nismo u mogućnosti komentirati isti ili prejudicirati sudsku odluku. U periodu od 1. listopada 2022., od kada je novi dekanski kolegij na Veterinarskom fakultetu, nema zabilježenih slučajeva seksualnog uznemiravanja. U ranijem periodu zabilježen je samo slučaj pod iz 2021. Trenutno je u izradi Pravilnik koji uređuje pitanje seksualnog uznemiravanja na kojem radi cijeli dekanski kolegij, otkrili su nam s Veterine.

Na naš upit o ovoj temi s pitanjima što se napravilo od 2021. i je li od tada bilo novih slučajeva, do objave ovog članka nije odgovorio Filozofski fakultet u Zagrebu gdje je 2021. pristiglo najmanje 13 prijava studentica. Kako smo tada pisali, dvije prijave odnosile su se na profesora koji je tada još uvijek radio na fakultetu. Ispovijesti studentica s Filozofskog možete pročitati ovdje.